sobota, 22 lutego 2014

mtb



MTB – czyli Mountain Bike , czyli rower górski , jest to ogólnie rzecz biorąc rower na każdy teren



Oczywiście jak dla mnie jest to podstawowe określenie , które następnie dzieli się na pomniejsze grupy , jednak o tym później . 

Tak więc  zacznijmy  od początków roweru górskiego .


Jako ‘ojca’ tego typu rowerów uważa się  Gary’ego Fisher’a . Tak więc wszystko zaczęło się w latach 70 w Kalifornii . W tych latach władze zakazały poruszania się motocykli na ternie parku , gdzie nad wyraz popularna była góra Tamalpais , po której nałogowo zjeżdżało się na motorach. . Wynikiem tego było przerzucenie się na jednoślad bez silnika . Problemem okazała się ‘toporność’ obecnie stosowanych konstrukcji . Początkowo stosowano do tego rowery miejskie , pozbywając się zbędnego osprzętu , typu błotników itp. by zbić wagę . Na początku rowery były wwożone na pick-up’ach na górę , gdyż nie dało się samodzielnie pokonać takiej wysokości na rowerze.


Z czasem rosła popularność takiej aktywności , co skutkowało coraz większymi modyfikacjami posiadanych rowerów. Problemów było nie mało począwszy od wjazdu na szczyt po hamulce .


Jednak typowe rowery miejskie nie posiadały odpowiednio wytrzymałych ram , nadających się do ostrych zjazdów. W wyniku miesięcznych  prób Joe Breeze przedstawił ramę  z wysokiej jakości rur ramę i szybko zebrał zamówienia na kolejne.


Z pomocą przyszedł Fisher , który zaproponował wzmacnianą i skróconą ramę , zmniejszenie kół do 26cali , zastosowaniu przerzutek , kciukowych manetek zmiany biegów jak i w późniejszych czasach wprowadzeni  dźwigni hamulców jak i kierownicy znanych z motocykli , co było już rowerem MTB.


Gdy z początkiem lat 80 na rynek wkroczyła firma Shimano , z swoimi  zawansowanymi technologiami jak i niskimi cenami , rozkwit rowerów zaczął się na dobre .Z początkiem tych lat zaczęto produkować ramy aluminiowe , co znacznie obniżyło masę końcową roweru . Gdy Shimano przedstawiło całe grupy komponentów , kasety , korby , hamulce , łańcuchy , kasety ,piasty . Przez takie połączenie rozkwit rowerów mtb był znacznie prostszy  , jak i cena zmalała .





sobota, 15 lutego 2014

Historia II




Witam
W poprzednim poście został pobieżnie  opisane pierwowzory rowerów , co zakończyło się pierwowzorem roweru jaki znamy z dzisiejszych czasów.

Dzisiaj chciałem przedstawić jak dalej się rozwijała konstrukcja , a przez kolejne 50lat całkiem sporo zostało udoskonalone.

Do szkieletu jaki został przedstawiony, zostały dodawane  kolejne cześci , aż zakończyło się na kompletnej amortyzacji , jak i super lekkich konstrukcji jakie są nam dzisiaj oferowane.

Jednak wszystko po kolei , wraz z produkcją Starley’a , która została uznana za pierwszy bezpieczny rower ,wszystko zaczęło nabierać tępa . Jego produkcja okazała się sukcesem i zaczęła się rozprzestrzeniać na cały świat . Dzięki czemu rowery stały się coraz bardziej popularne , w związku z tym rozwój nabrał tępa.

Minęły trzy lata a świat doczekał się za pośrednictwem John’a Boyd Dunlop pierwszych opon pneumatycznych . Dzięki temu wynalazkowi jazda jednośladem zaczęła nabierać innej jakości, dodanie opon sprawiło spore ułatwienie jak i łatwość w jeździe . 


Jego nadmuchiwane opony , miały początek w trzykołowym rowerku jego syna . Gdy zauważył że jego pomysł przyczynił się do sprawniejszego poruszania roweru , zaczął próbować z większymi kołami , co przyniosło zaskakujące rezultaty . Następnie testował swój wynalazek na boisku w Cherryvale i  po udanych testach opatentował w grudniu 1888roku. 


Przewyższenie opon  Dunlop’a nad pozostałymi produktami , została zademonstrowana przez Willie Huma wygrywając pierwszy wyścig w Irlandi a nastepnie w Anglii .
Dopiero w nowym stuleciu zaczęło się rozwijać poprzez wprowadzenie pierwszych systemów zmiany przełożenia . Następnie wprowadzeniu  bardziej praktycznego rozwiązania czyli ‘wolne koło’ . Ten patent w przybliżeniu polega na tym, że gdy przestajemy kręcić korbą odłączana jest zębatkę tylnia od koła , co powoduje zaprzestanie przekazywania napędu na tylne koło , a korba pozostaje nieruchomo .

 W nowym stuleciu pojawiło się zagrożenie dla rowerów pod postacią samochodów i moda na rowery zaczeła spadać a samochody stały się wygodniejsze , co skutkuje do dzisiejszych czasów .\

W latach trzydziestych włoska firma Campagnolo rozpoczyna karierę kolarską , co za tym idzie zaczęła wprowadzać nowinki na ten rynek. W 1930r opatentuje piastę z szybko zamykaczem , jakże w dzisiejszych czasach powszechnie używaną . Dziesięć lat później prowadza przerzutki umożliwiające cykliście zmianę położenia biegu z pozycji na rowerze , bez konieczności wyjmowania koła.


W latach 60 , dzięki Alex Moulton zaczęto produkcję rowerów na małych kołach , która okazała się bardzo popularna . Następnie zaczęto wprowadzać rowery składane . 


Rowery składane swoją historie wywodzą z wojskowego użytku na początku wieku , które były w łatwy sposób możliwe do przenoszenia . Z początkiem produkcji nie były dobrze przyjęte przez ludzi, były zbyt ciężkie jak i drogie. Dopiero w latach 60 seria ‘ wigry’ znalazła swoich miłośników Jednak dane modele posiadały prymitywną konstrukcję jak i swoja wagę , do tego dochodziło uciążliwe odkręcanie śrub mocujących za pomocą kluczy. 


Dopiero piętnaście lat później zostały wyeliminowane powyższe wady jak i zmniejszony rozmiar kół do 16 cali przez Andrew Riche . Tak właśnei powstał ‘’Brompton’’ który jest produkowany do dzisiajszego dnia , i jest podstawą dla większości rowerów składanych


Tak właśnie w latach 80 powstało to co wielu interesuje rower górski , czyli klasyczne MTB.
Tak właśenie wspólniie Joe Breeze z Gary Fisher i Charlie Kelly stworzyli pierwsze MTB
Jednka o MTB będzię opszerniej w nastepnym pości
Pozdrawiam......


















poniedziałek, 10 lutego 2014

Historia

Witam, tak na początek trochę historii , czyli jak to się wszystko zaczęło . 

Dla nas rower jest czymś oczywistym ,aż trudno sobie wyobrazić życia bez niego , jednak nasz ulubiony jednoślad ma tylko ponad 200lat ,a dopiero 50 lat później został wprowadzony napęd na tylne koło .



Powinno się zacząć od wspomnienia o odnalezionych malowidłach przypominających rower , na terenie starożytnego  Egiptu , Babilonu , Jednak nie ma pewności co do ich roli ...





Można by było uznać że w roku 1490 , kiedy to Leonardo Da Vinci , naszkicował swoją wizję roweru. Jak na tamte lata jest nad wyraz zaawansowana , przedstawia praktycznie współcześnie działające rowery . Posiada napęd łańcuchowy jak i kierownicę . Jednak nie ma pewności co do autentyczności danego dzieła , co wyklucza , to jako pierwowzór dzisiejszych jednośladów . Poniżej zdjęcie zbudowanego modelu na podstawie szkicu Leonarda ..




Jednak jako pierwszy 'rower' uznaje się dzieło francuza Monsieur de Sivrac , który w roku 1791 przedstawił światu swój prototyp . Jednak znacznie odbiegał od roweru jaki można spotkać dziś , były to połączone ze sobą koła z pierwowzorem kierownicy . Poruszać się można było nią poprzez odpychanie się nogami od podłoża , na dodatek nie dało się sterować .







Udoskonaloną wersją  , była opatentowana w 1818roku, przez  Karl Freiherr Drais von Sauerbronn tzw. 'maszynę biegowa'  . Została wprowadzona kierownica , jak miejsce do siedzenia , przez takie udoskonalenia , pojazd zdobył szybko uznanie

Dopiero w 1839 szkot McCall  zbudował pierwszy rower napędzany pedałami , który pozwalał  na poruszanie się bez dotykania ziemi nogami . Pedały jednak odbiegały odbiegały od 'typowo rowerowych' , przypominały raczej maszynowe , takie jak się stosowało w starych maszynach do szycia niepędzanych ręcznie . Były ona zamontowane w okolicach kierownicy i napędzały tylne koło za pomocą dźwigni.   


Minęło dwadzieścia lat i światu ukazał się kolejny wynalazek jaki zawładnąć ludzkością . W 1861r Pierre Michaux zbudował pojazd napędzany na przednie koło , pedały zostały zamontowane na osi . W taki sposób jeden obrót powodował obrót koła o taką samą ilość ,w wyniku tego poruszanie się takimi pojazdami było powolne i  nie przetrwało długo.


 Następnie były modyfikację w postaci zwiększenia przedniego koła, co powodowało większy dystans przebyty z jednym obrotem,. Jednak zwiększenie wielkości powodowała mniej stabilny pojazd ,.W 1869  dzięki wspólpracy James Starley i William Hunter opracowali koło z szprychami i wprowadzili również przekładnie , która pozwalała by jeden obrót korby powodował dwa obroty koła . Taki system przyspieszył pojazd , jednak nadal pozostawała sprawa dużej wysokości kierującego , jak i niskiej poręczności szczególnie w przypadku niskich prędkości . Przeciętnie takie rowery ważyło 25-30kg  


Dopiero prawdziwą rewolucją okazało się wprowadzenie łańcucha jak i przekładni , pozwalając zachować przystępną wielkość . Pierwowzór zaprojektowany przez Harry John Lawson posiadał , korbę umiejscowią pod siedzeniem z prowadzeniem napędu na koło tylne przy pomocy łańcucha , co owocowało zmniejszeniu wielkości kół . 

John Kemp Starley w 1885r przedstawił pojazd , który został pierwowzorem dzisiejszych  jednośladów . Konstrukcja przypominająca dzisiejsze rowery , koła zostały sprowadzone do równej wielkości , napęd umiejscowiony mniej więcej na środku pojazdu , napędzany łańcuchem na koło tylne , kierownicą która bezpośrednio skręcała  . Ten pojazd stał się o wiele łatwiejszy w obsłudze , stabilniejszy od swoich poprzedników .









czwartek, 6 lutego 2014

Witam

Witam
Tak więc , ma zamiar prowadzić 'bloga' o temacie , ogólnie związanym z rowerami , turystyką rowerową .
Nie mam żadnego doświadczenia w pisaniu czegoś takiego , jednak mam nadziej że początkowe niedoskonałości , zostaną naprawione z czasem trwania moich wpisów .
Nie jestem jakimś fanatykiem , jednak jakoś interesuje się sprzętem rowerowym , więc zamierzam przelać moje rozmyślenia na ten temat na tym 'blogu'
Jak można przeczytać nie mam jakoś specjanie 'zgrabnej' składni , jednak z czasem postaram się jakoś temu zaradzić
To będą raczej wpisy o gólnej turystyce na dwóch kółkach , jednak jakieś sprawy techniczne powinny się znaleźć .W garażu spędza się trochę czasu udoskonalając  swoje jednoślady
W ramach wstępu to by było tyle ,
pozdrawiam